O ZDENKE VRBOVEJ

IMG_1672Volám sa Zdenka Vrbová a vlasom sa venujem už dostatočne dlhú dobu na to, aby som do práce s nimi bola zamilovaná až po uši. :)

Napriek tomu, že som vyštudovala niečo úplne iné, práve vlasy boli to, čo ma ťahalo a lákalo zo všetkého najviac. Až prišlo rozhodnutie, kedy som nechala všetko ostatné bokom a začala sa naplno venovať už iba mojej záľube.

S odstupom času toto rozhodnutie považujem za jedno z najlepších vo svojom doterajšom živote…

Na úplnom začiatku som vnímala povolanie kaderníčky komplexne a experimentovala som aj s bežnými službami, ako sú strihy, farbenie a podobne. Veľmi rýchlo som však pochopila, že mojou srdcovou záležitosťou, poslaním, hrou, osudom, láskou, vášňou, zábavou alebo nazvite si to ako chcete, je predlžovanie a zahusťovanie vlasov. Všeobecne som veľký perfekcionista, detailista, a tak som v tom, čomu som sa venovala, chcela byť naozaj dobrá – ak nie najlepšia :)

Najlepšia nie len svojou prácou, ale aj kvalitou vlasov, ktoré som svojej klientele predávala a následne im nimi predlžovala a zahusťovala vlasy, nechávala vyrábať príčesky, poprípade parochne. Práve kvalita vlasov, ktoré nakupujem z rôznych krajín sveta sa ukázala časom ako ten najväčší problém robiť si svoju prácu dobre. Jedny boli príliš rovné, ďalšie priveľmi zvlnené, iné zas hrubé… Najviac sa mi osvedčili vlasy z Ukrajiny a Ruska, ktoré sú k našej slovenskej štruktúre vlasov identické. Na základe týchto poznatkov mi časom napadlo poskytovať aj VÝKUP VLASOV, ak by mal niekto záujem dať sa ostrihať.

Vždy je to obrovská škoda, keď vlasy skončia pohodené len tak na zemi niekde v kaderníctve!!! Nemá z nich úžitok ani človek, ktorý si ich roky pestoval, staral sa o ne a žiaľ ani tí, ktorým tieto vlasy pomáhajú cítiť sa lepšie, krajšie, získať stratené sebavedomie alebo si len skrátka splniť sen. Našťastie povedomie ľudí o možnosti výkupu vlasov stúpa, a tak sa z času na čas niekto so záujmom o predaj svojich vlasov ozve. :)

Nie všetci ľudia však chcú svoje vlasy iba predať… Sú aj takí, ktorí ich túžia darovať. Mala som zopár telefonátov, keď človek na druhej strane chcel svoje vlasy darovať a domáhal sa prostredníctvom mojej osoby pomoci chorým. Žiaľ som v tej chvíli nevedela tejto prosbe vyhovieť, pretože som nemala ani najmenšiu predstavu o tom, ako by sa to celé dalo zrealizovať! Veď ja som iba kaderníčka, ktorá robí svoju prácu a nemá kontakt na chorých ľudí, ktorí by mali o darované vlasy záujem… Úprimne, ani jeden takýto telefonát ma však nenechal chladnou a nútil ma stále viac a viac premýšľať nad tým, ako by to išlo…

Vždy som vedela a nejako aj vnútorne cítila, že na našej planéte nie sme iba tak a mali by sme si navzájom pomáhať. A myslím si, že každý človek ktorý je zdravý (dokedy?), má v živote toľko šťastia, že robí prácu, ktorá ho napĺňa a relatívne sa mu v nej darí – by sa mal snažiť, aby tejto spoločnosti, druhým ľudom, vrátil niečo späť… Verím, že aj toto presvedčenie môže za to, že sme sa jedného krásneho dňa spojili s úžasnou Mirkou Džupinovou z Ligy proti rakovine a dohodli si osobné stretnutie. Potom nasledovalo zopár mesiacov premýšľania, vymýšľania, dohadovania, vybavovania a tvrdej práce.

No a jej výsledok máte práve v tejto chvíli pred očami…