Ako to celé začalo

Na začiatku boli telefonáty z rôznych kútov Slovenska,  v ktorých sa nás  dlhovlasé dámy inšpirované americkými príbehmi pýtali, ako môžu darovať vlasy na parochňu pre onkologických pacientov. Mali sme pre nich len jednu odpoveď, ktorá ani nás neuspokojovala – na Slovensku to zatiaľ možné nie je.

Strata vlasov počas chemoterapie psychicky zatrasie každou onkologickou pacientkou. Keďže kúpa novej parochne znamená pre rodinu ďalšiu finančnú záťaž, pacientky sa často radšej tohto výdavku zrieknu. Podľa psychológov tento typ žien môže ťažšie prekonávať chorobu, keďže sa mnohokrát stránia kontaktu s ľuďmi, uzatvárajú sa do seba,  strácajú chuť žiť a bojovať…

Preto sme s tým chceli niečo urobiť. Veď darovať parochňu predsa nemôže byť také zložité. Otázka bola AKO?

Dominika nám dala nápad do hláv už pred pol rokom. Preto slávnostne svojim účesom odštartovala projekt Vystrihaj sa SlovenskoDominika nám dala nápad do hláv už pred pol rokom. Preto slávnostne svojim účesom odštartovala projekt Vystrihaj sa Slovensko.

Cena jednej parochne z pravých vlasov sa pohybuje od 300€ až do 2000€ v závislosti od kvality, strihu, šitia na mieru atď… Za výkup vlasov môže človek získať od 50€ do (v ideálnom prípade) 150€. Jeden darca preto nedokáže pokryť výrobu jednej parochne.

Vypočítali sme si, že budeme potrebovať vlasy asi od piatich darcov. Ak by sme našli dostatočné množstvo ľudí ochotných darovať svoje vlasy budeme môcť obdarovať nie jednu, ale niekoľko žien s rakovinou úplne novou parochňou.

Výzva „Vystrihaj sa Slovensko“ sa len začala, no prvé zmeny účesov už nám ľudia avizovali svojimi fotkami. Očividne aj voľba nového strihu môže mať hlbší zmysel.